• تلفن 04134470428
 • ایمیل m.aghdam.t@gmail.com

تفاوت قالب های تزریق پلاستیک راهگاه گرم و راهگاه سرد

 • تفاوت قالب های تزریق پلاستیک راهگاه گرم و راهگاه سرد

  تفاوت قالب های تزریق پلاستیک راهگاه گرم و راهگاه سرد

  • پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • مقاله

قالب های تزریق پلاستیک راهگاه گرم

عمل قالب ریزی تزریق پلاستیک به اواخر قرن نوزدهم باز می گردد و از آن زمان ، این روند به همراه فناوری پیشرفت کرده و به فرایند اساسی ساخت امروزی تبدیل شده اند. سیستم های راهگاه گرم و سرد هم مانند تمام تکنولوژی های دیگر دارای مزایا و معایبی هستند. در این مقاله قصد داریم در خصوص نحوه کار هر کدام ، و همچنین مزایا و محدودیت های آنها و تفاوت های این دو نوع قالب پلاستیکی صحبت کنیم. در نتیجه تولید کنندگان می توانند تصمیم گیری آگاهانه تری برای ساخت قالب های تزریق پلاستیک خود اتخاذ کرده و تعیین کنند که کدام فرایند برای بخش آنها مناسب ترین است و بر اساس آن قیمت قالب پلاستیک خود را با کمترین خطا برآورد کنند.

علیرغم تغییر و تحول در قالب تزریق با گذشت زمان ، پایه و اساس آن با دو دسته اصلی سیستم های تزریق قالب تزریق – دونده داغ و دونده سرد – تقریباً یکسان است. هر یک از این انواع دونده مزایای خاص و همچنین اشکالاتی را ارائه می دهد و بنابراین برای برنامه ها و محصولات مختلف ایده آل هستند.

 

قالب پلاستیکی راهگاه گرم

 

قالب راهگاه سرد ( Cold Runner Molds )

راهگاه کانالی است که جریان مذاب پلاستیک را از خروجی بوش تزریق (sprue) به سمت حفره‌ها هدایت می نماید. همانطور که از این نام پیداست ، فرایند خنک کننده یک تمایز دهنده اصلی در سیستم راهگاه سرد است. در سامانه راهگاه سرد پس از هر دوره تزریق راهگاه منجمد و به همراه قطعه از قالب به بیرون پرانده می شود. قالب های راهگاه سرد معمولاً از دو تا سه صفحه تشکیل می شوند. از نازل برای تزریق ترموپلاستیک مذاب در قالب استفاده می شود ، و راهگاه های را که منجر به حفره های قالب می شوند ، پر می کنند. راهگاه ها ماده مذاب را به داخل حفره های قالب منتقل می کنند، و راهگاه سرد اجزای سیستم سیستم قالب را خنک می کند.

قالب راهگاه گرم ( Hot Runner Molds )

کاربرد روش راهگاه گرم از دهه 60 میلادی شروع گشته است. این روش در دهه های 80 و 90 شروع به توسعه نموده است و مقرون به صرفه شده است. در قالب های راهگاه گرم، از سیستم منیفولد برای گرم کردن قالب ساخته شده از دو صفحه استفاده می شود. از منیفولد برای تنظیم درجه حرارت استفاده می شود که با دستیابی به گرماسنج مذاب در دونده قالب ، همان دمای سیلندر گرمایش را حفظ می کند. راهگاه گرم ، مواد مذاب را در نازل ها توزیع می کنند ، که با پر کردن حفره قالب ، بخشی را تشکیل می دهند.

در یک صفحه جداگانه ، سیستم دونده گرم در طول فرآیند قالب گیری ثابت می شود. پس از اتمام فرآیند ، قالب حاوی قسمت قالب ریزی شده باز می شود. محصول نهایی در قالب های دونده داغ دارای راهگاه متصل نیست.این سامانه به‌رغم محدودیت هایی که دارد، به سبب کیفیت بالای قطعات تولیدی، خودکار شدن قالب و مزایایی که در ادامه بیان می‌گردد به سرعت رو به گسترش است .

 

ماسک n95

در حالی که انواع مختلفی از سیستم های راهگاه گرم (هات رانر-hot runner) وجود دارد ، اما اکثریت در دو دسته اصلی قرار می گیرند، سیستم گرمایش داخلی ، که برای کنترل جریان گزینه مناسب تری هستند ، و نوع سیستم گرمایش خارجی ، که برای پلیمرها و سایر مواد حساس ایده آل است.

مزایا و معایب قالب راهگاه گرم و راهگاه سرد چیست؟

مزایا قالب های راهگاه سرد ( Cold Runner )

قالبهای راهگاه سرد معمولاً ارزان تر هستند زیرا سیستم راهگاه پیچیدگی کمتری دارد ، همچنین در کل هزینه های نگهداری این نوع راهگاه به دلیل نداشتن سیستم کنترل المنت و… کمتر است. این قالب ها قابلیت استفاده برای طیف وسیعی از مواد پلاستیکی را دارند و همچنین تغییر رنگ مواد در زمان کوتاه را امکان پذیر می سازند.

معایب قالب های راهگاه سرد ( Cold Runner )

اشکالات اصلی سیستم راهگاه سرد مربوط به هزینه های این نوع قالب ها در طول زمان است، به عبارتی زمان سیکل تولید بالاتری دارند. از دیگر معایب آن داشتن ضایعات بیشتر به نسبت سیستم راهگاه گرم است. در سیستم راهگاه سرد میزان مصرف مواد پلاستیک در هر چرخه افزایش می یابد. و باعث بالا رفتن هزینه قطعات می شود. این پرتی راهگاه ها که اغلب امکان بازیافت و استفاده مجدد از این مواد پلاستیک وجود دارد، ولی ذاتاً مواد هدر می روند و برای مدیریت مالی به مراحل اضافی احتیاج دارند.

مزایا قالب های راهگاه گرم ( Hot Runner )

 • به طور کلی ، زمان چرخه تولید برای سیستم های راهگاه گرم به طور قابل توجهی سریع تر از زمان برای همتایان راهگاه سرد خود است. این واقعیت که راهگاه به طور کامل از بین می رود ، عامل مهمی در کاهش چرخه و زمان تولید و همچنین به حداقل رساندن ضایعات است.
 • کاهش قابل توجه در ضایعات مواد اولیه پلاستیک به سبب حذف قسمت‌هایی از راهگاه، این مطلب باعث کاهش هزینه‌های تولید و تولید کمتر مواد قابل آسیاب می‌گردد.
 • کاهش تناژ گیره و صرفه جویی در مصرف برق همچنین با توجه به کاهش بارهای وارده به قسمت های مختلف دستگاه، هزینه‌های تعمیرات و نگهداری نیز کاسته می‌شود.
 • کوتاه شدن زمان تولید و سرعت گرفتن پیشرفت پروژه و عرضه به موقع قطعات
 • عواملی نظیر گرمای یکنواخت در تمامی مسیر (که منجر به مذابی همگن می شود)، انتقال بهتر فشار نگهداری و دمای یکسان در همه حفره ها، علاوه بر بهبود کیفیت ظاهری قطعه، به پر شدن سریع حفره‌ها نیز کمک می نماید و عیوبی نظیر جوش سرد در این روش به ندرت دیده می‌شوند.
 • نداشتن نقاط کور در مسیر جریان مذاب باعث سهولت در تعویض سریع رنگ می شود.
 • کاربرد این روش در تولید قطعات متنوعی اعم از قطعات صنایع خودرو، پزشکی و الکتریکی دیده می‌شود.
 • طول عمر و پایداری قطعات بکار رفته در سامانه راهگاه گرم بسیار حائز اهمیت است این امر نیازمند بکارگیری مواد آلیاژی ویژه در بدنه این قطعات است.
 • سیستم های راهگاه گرم همچنین برای قالب هایی که نیاز به تراکم بیشتر دارند مناسب تر هستند.

معایب قالب های راهگاه گرم ( Hot Runner )

اشکال اصلی سیستم راهگاه گرم هزینه است. یک سیستم راهگاه گرم هزینه تمام شده اولیه قالب پلاستیک شما را افزایش می دهد. هزینه های نگهداری برای قالب هایی که دارای سیستم راهگاه گرم هستند نیز بیشتر است. هزینه اولیه تولید قالب با این روش بیشتر از سامانه‌های رایج راهگاه‌ سرد می‌باشد.

نتیجه گیری

قالب تزریق پلاستیک راهگاه گرم و راهگاه سرد دارای محدودیت ها و مزایایی هستند. با درک این سیستم ها ، تولید کنندگان می توانند براساس سازگاری با مواد مختلف ، بودجه و سایر عوامل مهم ، تصمیماتی آگاهانه در مورد استفاده از آن قسمت ها بگیرند. اگر تولیدکنندکان از هزینه بالای قالب های پلاستیک راهگاه گرم چشم پوشی کنند، می توانند در زمانی کوتاه تر به محصولی به مراتب با کیفیت تر از محصولات تولید شده توسط قالب های پلاستیکی راهگاه سرد دست یابند، ضمن اینکه ضایعات کمتری را وارد محسط زیست و طبیعت خواهند کرد.

 


***          گروه صنعتی اقدم         ***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *