• تلفن 04134470428
 • ایمیل m.aghdam.t@gmail.com
استعلام قیمت

ماردون

 • ماردون

  ماردون


مشاوره و خرید  :  اگر نیاز به مشاوره رایگان و راهنمایی برای خرید دارید لطفا با ما در تماس باشید.
09143024770 | 04134470428

***          گروه صنعتی اقدم         ***


 ماردون

ماردون (Moldon) در ماشین‌های تزریق قالب‌گیری پلاستیک استفاده می‌شود. این قطعه یک عنصر ضروری برای عملکرد صحیح ماشین تزریق است. از این قطعه به عنوان صفحه‌ای است که قالب‌های پلاستیکی روی آن نصب می‌شوند و به ماشین تزریق کمک می‌کند تا قالب را در محل مناسب قرار دهد و فشار و دما را کنترل کند. با استفاده از آن، پلاستیک درون قالب قرار می‌گیرد و شکل و ابعاد قطعه مورد نظر را به خود می‌گیرد.

جنس ماردون

این قطعات معمولاً از جنس فولاد سخت ساخته می‌شوند و باید دارای دقت و مقاومت مناسبی باشند. طراحی مارپیچ بر اساس نوع قطعه و قالبی که بر روی ماشین تزریق استفاده می‌شود تغییر می‌کند. اهمیت این قطعه در تزریق قالب‌های پلاستیکی این است که به نحوی عمل کند که پلاستیک بتواند به طور یکنواخت و بدون خطا درون قالب جریان یابد و قطعهً پلاستیکی با کیفیت و دقیق تولید شود.

ماردون باعث می‌شود پلاستیک به صورت یکپارچه و بدون هرگونه حفره‌ها یا نقص‌های ظاهری درون قالب جریان یابد. این قطعه تأثیر قابل توجهی در کیفیت و دقت تولید قطعات پلاستیکی دارد.

مارپیچ

ماردون

ویژگی‌های مهم ماردون

 • تغییر شکل و ابعاد قطعه

ماردون هنگام تزریق پلاستیک، فشار را به طور مناسب به قالب وارد می‌کند و بافت پلاستیک را با شکل و ابعاد دقیق قطعه هماهنگ می‌کند.

 • خنک‌کنندگی

ماردون می‌تواند سیستم خنک‌کننده داشته باشد که به کنترل دما و خنک‌سازی پلاستیک درون قالب کمک می‌کند. این کاهش دما می‌تواند زمان سرد شدن پلاستیک و ایجاد قطعه نهایی را تسریع کند.

 • انتقال جرم

ماردون حفره‌های هوای موجود در قالب را پر کرده و به پلاستیک این امکان را می‌دهد که به صورت یکنواخت در سراسر قالب جریان یابد. این باعث می‌شود تا قطعه نهایی بدون نقاط ضعف، شکستگی یا خطاهای دیگر تولید شود.

مارپیچ

ماردون

ماردون‌ها اغلب سفارشی ساخته می‌شوند و به طور دقیق بر اساس نیازهای قالب و قطعه تولید می‌شوند. طراحی صحیح و استفاده از ماردون مناسب باعث بهبود کیفیت و دقت قطعات پلاستیکی تولید شده توسط ماشین‌های تزریق می‌شود.

قسمت های دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک شامل چندین قسمت است که ماردون مهم‌ترین بخش آن است. قسمت‌های اصلی دستگاه تزریق پلاستیک عبارتند از:

 • ماردون (Mold)

ماردون قالبی است که دارای فضای خالی برای جریان پلاستیک است. این قالب به شکل و ابعاد نهایی قطعه پلاستیکی که قرار است تولید شود، طراحی می‌شود.

 • واحد تزریق (Injection Unit)

این بخش شامل مواد تزریقی مانند پلاستیک، رزین‌ها و مواد افزودنی است. مواد تزریقی در واحد تزریق ذوب می‌شوند و با استفاده از یک ورودی، پلاستیک ذوب شده به ماردون تزریق می‌شود.

 • واحد کلمپ (Clamping Unit)

این واحد مسئول نگهداری ماردون ثابت در موقعیت مناسب است. بعد از تزریق پلاستیک، ماردون بسته می‌شود و در این واحد قرار می‌گیرد تا پلاستیک سرد شود و قطعه نهایی را در خود حفظ کند.

مارپیچ

ماردون

 • واحد تزریق و دفع (Injection and Ejection Unit)

این واحد مسئول فشردن ماردون و تزریق پلاستیک به داخل آن است. همچنین، در انتهای فرآیند تزریق، قطعه پلاستیکی از ماردون خارج می‌شود تا جایگزینی قطعات جدید صورت گیرد.

 • سیستم کنترل (Control System)

این سیستم مسئول کنترل عملکرد دستگاه تزریق پلاستیک است. از طریق سیستم کنترل، دما، فشار و سرعت تزریق قابل تنظیم است تا فرآیند تزریق پلاستیک به طور دقیق و با کیفیت انجام شود.

این قسمت‌ها اجزای اصلی دستگاه تزریق پلاستیک هستند و هر کدام نقش مهمی در فرآیند تزریق و تولید قطعات پلاستیکی بازی می‌کنند.

بخش‌های دیگری که در دستگاه تزریق پلاستیک

 • سیستم خنک‌کننده (Cooling System)

این سیستم برای خنک کردن ماردون و قطعه پلاستیکی تولید شده استفاده می‌شود. یک سیستم جریان آب سرد به منظور حذف حرارت از قالب و قطعات پلاستیکی در نقاط مشخصی قرار دارد.

 • سیستم هیدرولیک (Hydraulic System)

این سیستم برای فشردن ماردون، تزریق پلاستیک و ایجاد قدرت لازم برای باز و بسته شدن قالب استفاده می‌شود. این سیستم شامل پمپ هیدرولیک، صندوق دنده‌ها، ولوها و سیلندرها است.

 • سیستم کنترل دما (Temperature Control System)

این سیستم برای کنترل دمای ماردون و قالب استفاده می‌شود. از طریق این سیستم، دما به طور دقیق تنظیم می‌شود تا پلاستیک در دمای مناسب برای رسیدن به شکل و ابعاد صحیح قطعه تزریق شود.

 • سیستم انتقال (Transfer System)

این سیستم برای حرکت قالب‌ها بین واحدهای مختلف دستگاه تزریق پلاستیک استفاده می‌شود. آن ها می‌توانند از نوع خودکار یا دستی باشند و به انتقال قالب‌ها بین واحدهای تزریق، کلمپ و دفع کمک می‌کنند.

 • سیستم ایمنی (Safety System)

این سیستم شامل همه مجموعه‌های ایمنی مانند سنسورها، قفل‌ها، محافظت الکتریکی و سیستم‌های قطع برق فوری است. این سیستم‌ها به منظور حفاظت از عملکرد صحیح دستگاه و جلوگیری از وقوع حوادث ناخواسته استفاده می‌شوند.

همه این بخش‌ها با همکاری و هماهنگی در دستگاه تزریق پلاستیک عمل می‌کنند تا فرآیند تزریق و تولید قطعات پلاستیکی با کیفیت، دقیق و مطابق با نیازهای مشتری انجام شود.

مارپیچ

ماردون

قسمت های ماردون دستگاه تزریق پلاستیک

 1. قسمت تغذیه
 2. قسمت تغییر و ذوب مواد
 3. قسمت تخلیه
 • قسمت تغذیه

در این قسمت عمل بارگیری مواد  انتقال آن به جلو انجام می گیرد. این مواد ضمن جلو آمدن به تدریج گرم می شوند.

 • قسمت تغییر و ذوب مواد

در این قسمت به تدریج از عمق و حجم دنده های ماردون کاسته و مواد فشرده تر می شود. این عامل موجب آن است که رطوبت و گازهای موجود از طریق بازگشت به قیف، تبخیر و متصاعد گردد و مواد باقیمانده به تدریج با گرم شدن تدریجی در این قسمت تقریبا به حالت ترموپلاستیک با مذاب در می آید.

 • قسمت تخلیه

در این بخش مواد مذاب و فشرده، آماده تخلیه است و از اینجا به داخل قالب تزریق می گردد. در ازای این قسمت معمولا حدود 4 الی 7 برابر قطر ماردون می باشد. زاویه دنده ماردون برای مواد دانه ای (گرانول) حدود 15 الی 20 درجه است ولی برای مواد پودری تا حدود 30 درجه می رسد. بدین معنی که مسافت یک دور کامل دنده (t) با احتساب اختلاف زاویه برای پودر و دانه تقریبا مساوی قطر است.

قطر مارپیچ

 با توجه به اندازه و حجم ماشین و سیلندر تزریق در حدود 21 میلیمتر یا بیشتر از سیلندر کوچکتر است. بنابراین ماردون ها از نظر فرم و ساختمان، بسیار متفاوت و هر یک برای ماشین و مواد بخصوصی مناسب می باشد.

در صورت کثیفی سیلندر این قطعه

چنانچه سیلندر این قطعه کثیف شود باید مواد سخت دیگری داخل سیلندر ریخته شود تا سیلندر را به خوبی تمیز گرداند و اگر احیانا تمیز کردن سیلندر با این وسیله میسر نباشد می توان ماردون را از سیلندر خارج و با فرجه مسی یا برنجی داخل شیارهای آن را تمیز کرد.پارچه آغشته به گازوئیل یا نفت نیز برای نظافت ماردون در صورت گرم بودن آن قابل استفاده است. اصولا ماردون را باید درحالت گرم تمیز کرد.

در صورت کثیفی هر دو قطعه

چنانچه سیلندر و ماردون هر دو کثیف باشند با ریختن مواد سخت تر و پایین آوردن حرارت سیلندر، با باز کردن سر سوپاپ نیز پاک کردن آن ها امکان دارد. چه با هر بار در آوردن و تمیز کردن ماردون ، بر استهلاک ماشین افزوده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *