• تلفن 04134470428
 • ایمیل m.aghdam.t@gmail.com

تفاوت دستگاه فرز CNC سه محور با چهار محور

 • تفاوت دستگاه فرز CNC سه محور با چهار محور

  تفاوت دستگاه فرز CNC سه محور با چهار محور

  • پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • مقاله

تعداد محورهای دستگاه فرز CNC، برای افرادی که به صورت حرفه‌ای با این دستگاه کار می کنند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، در واقع تعداد محورهای دستگاه مشخص می‌کند که دستگاه مورد نظر تا چه اندازه آزادی حرکت دارد و امکان استفاده از آن برای چه نوع برش‌هایی وجود دارد.

در سایت اقدم با انواع دستگاه فرز CNC چهار محور مواجه هستیم، در این مقاله تصمیم گرفتیم که یک مقایسه کامل از دستگاه فرز cnc سه محور با چهار محور داشته باشیم.

دستگاه فرز CNC سه محور

مبنای برش دستگاه فرز CNC سه محور، چرخش یک ابزار برشی بوده و حرکت آن در دو جهت محور X و Y است. در این دستگاه‌ها، قطعه کار ثابت باقی می‌ماند و ابزار برشی در امتداد سه محور دستگاه حرکت می‌کند. ماشین کاری با فرز سه محور هنوز هم یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای ساخت قطعات مکانیکی است و به همین دلیل به عنوان یک روش کسب درآمد مناسب شناخته می‌شود.

چون دستگاه فرز cnc سه محور نسبت به گزینه‌های دیگر ساده‌تر است، برای بسیاری از پروژه‌ها کاربرد دارد و شما می‌توانید از آن برای فرزکاری به صورت شیاردار، سوراخکاری و همچنین برش‌های لبه تیز از آن استفاده کنید. این دستگاه‌ها امکان حرکت ابزار برشی به سمت جلو و به سمت طرفین را می‌دهد تا یک قطعه کار با کیفیت بالا برش داده شود. این دستگاه را می‌توان در بین دستگاه‌های فرز CNC ارزان قیمت قرار داد و برای کارگاه‌های کوچک بهترین انتخاب ممکن است.

 

دستگاه فرز CNC سه محور

 

دستگاه فرز CNC سه محور سه فاز

دستگاه فرز CNC سه محور سه فاز نو ساخت ایران NC دستگاهی است که قابلیت فرمان‌پذیری از طریق کدها و منطق ریاضیاتی را دارد در این دستگاه حضور کاربر (اپراتور) برای کار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش کنترل کننده دستگاه می باشد و نوشتن برنامه های حرکتی آن هم فقط برای یکبار انجام میشود. و دیگر دستگاه این عمل را بصورت خودکار هر چند بار که بخواهیم تکرار می نماید البته بدون حضور کاربر. نوع دیگر ماشین CNC ، دستگاه فرز CNC است که مي تواند برش، حکاکي و تراش را روي چوب، فلز، سنگ و شيشه انجام دهند. ماشین CNC خود انواع مختلفي مانند دستگاه CNC ليزر فلزات، دستگاه CNC ليزر غير فلزات، CNC فرز و … دارد. کاربرد ديگر ماشین CNC فرز در سنگ است که مي‌توان با آن حکاکي سنگ مزار، تراش پايه هاي سنگي، معرق سنگهاي مرمر و … را انجام داد.

 

دستگاه فرز CNC سه محور

 

دستگاه فرز CNC چهار محور

دستگاه فرز CNC چهار محور تا حدود زیادی همان فرآیند برش دستگاه فرز CNC سه محور را انجام می‌دهد و در آن از یک ابزار برش برای حذف قسمتی از یک قطعه کار و ایجاد شکل و مشخصات مورد نظر استفاده می‌شود. با این تفاوت که در دستگاه‌های چهار محور از یک محور اضافی استفاده شده است و بخشی از فرز کاری به کمک آن صورت می‌گیرد. به همین دلیل از دستگاه‌های فرز چهار محور برای برش در سه جهت X و Y و Z استفاده می‌شوند.

در ضمن در این دستگاه‌ها امکان چرخش در اطراف محور X هم فراهم می‌شود که تحت عنوان محور A شناخته می‌شود. بنابراین استفاده از دستگاه می‌تواند امکان برش‌های پیچیده‌تر به صورت سه بعدی را به ما بدهد. دستگاه فرز CNC چهار محور زمانی مفید است که ما به دنبال سوراخ‌کاری یا برشکاری در کنار یک قطعه یا در اطراف سیلندر ساخته شده باشیم. بنابراین دستگاه خیلی راحت‌تر می‌توانند ابزار برشی را در جهت‌های مختلف حرکت دهد و برش‌ها و سوراخ‌کاری های پیچیده‌تر را انجام دهد.

دستگاه فرز CNC چهار محور

 

پارامترهایی که دستگاه فرز CNC سه محور را با چهار محور از هم متمایز می‌سازد به قرار زیر است:

 1. قیمت دستگاه فرز CNC: دستگاه فرز CNC چهار محور برای کارگاه‌های صنعتی و بزرگ انتخاب می‌شود و قیمت آن نسبت به دستگاه فرز CNC سه محور گران‌تر است.
 2. عملکرد و کارایی دستگاه: تعداد محورهای دستگاه رابطه‌ی مستقیمی با کارایی دستگاه دارد و همچنین با زیاد شدن تعداد محورها، پیاده‌سازی الگوها پیچیده‌تر می‌شوند. بنابراین، اگر به فکر انتخاب یک دستگاه پیشرفته هستید، دستگاه فرز CNC چهارمحور بهتر است.
 3. سرعت عمل دستگاه فرز CNC: دستگاه فرز CNC سه محور و دستگاه چهار محور سرعت بالاتری در برش نمونه‌های مختلف دارند.

 


***          گروه صنعتی اقدم         ***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *