• تلفن 04134470428
 • ایمیل m.aghdam.t@gmail.com

CNC صنعتی

 • CNC صنعتی

  CNC صنعتی

  • دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
  • مقاله

CNC صنعتی یا کنترل عددی رایانه‌ای صنعتی، به ماشین‌ آلاتی اشاره دارد که با استفاده از سیستم‌ های کنترل عددی رایانه‌ ای عمل می‌ کنند. این ماشین‌ آلات می‌ توانند به صورت خودکار و با دقت بالا قطعات و قطعات فلزی، چوبی، پلاستیکی و سایر مواد را بسازند. CNC صنعتی در صنایع مختلف از جمله صنایع فلزی، چوب، پلاستیک، صنایع دقیق و ساخت قالب‌ ها استفاده می‌ شود.

CNC صنعتی

CNC صنعتی به دلیل استفاده از سیستم کنترل عددی رایانه‌ ای، قادر است قطعات را با دقت بالا و بدون خطا تولید کند. همچنین این ماشین‌ آلات به صورت خودکار و بدون نیاز به مداخله انسانی عمل می‌ کنند که باعث افزایش بهره‌ وری و کاهش هزینه‌ ها می‌ شود. قابلیت تنظیم و تغییر برنامه‌ ها و الگو های کاری را داراست، که این ویژگی امکان تولید قطعات متنوع را فراهم می‌ کند.

CNC صنعتی چه تفاوتی با سایر روش

CNC صنعتی یا کنترل عددی رایانه‌ای صنعتی، از سایر روش‌های تولید مانند تولید دستی یا استفاده از ماشین‌ آلات سنتی متفاوت است. تفاوت‌ های اصلی آن به شرح زیر است:

دقت: به دلیل استفاده از کنترل عددی رایانه‌ ای دارای دقت بالاتری است که در نتیجه تولید قطعات با کیفیت بالا و بدون خطا ممکن می‌ شود.

اتوماسیون: قابلیت اجرای عملیات به صورت خودکار و بدون نیاز به مداخله انسانی را داراست که این امر باعث افزایش بهره‌ وری و کاهش خطاها و هزینه‌ ها می‌ شود.

انعطاف پذیری:  قادر به تغییر و تنظیم برنامه‌ها و الگوهای کاری است که این ویژگی امکان تولید قطعات متنوع را فراهم می‌ کند.

سرعت: به دلیل عملکرد خودکار و دقت بالا، قادر به انجام عملیات با سرعت بالا هستند.

تکرارپذیری: قادر است عملیات تولید را به صورت تکرارپذیر و بدون تغییر در کیفیت تکرار کند.

CNC صنعتی

انواع فرز CNC عموماً بر اساس نوع کاری که انجام می‌دهند و نوع محورهایی که دارند دسته‌بندی می‌شوند. این دستگاه‌ها از طریق کامپیوتر کنترل می‌شوند.

کلیات

این تفاوت‌ها باعث شده است که CNC صنعتی به عنوان یک روش پیشرفته و کارآمد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع CNC صنعتی

انواع مختلفی از ماشین‌ آلات سی ان سی صنعتی وجود دارد که بر اساس نوع عملیاتی که انجام می‌دهند و نوع قطعاتی که تولید می‌کنند، دسته‌بندی می‌شوند. برخی از انواع آن عبارتند از:

 • CNC تراش: این نوع ماشین‌آلات برای حذف مواد اضافی از یک قطعه کار به کمک ابزار برشی چوب، فلز یا پلاستیک استفاده می‌شود.
 • CNC فرز: این ماشین‌آلات برای حذف مواد اضافی و شکل دادن قطعات با استفاده از ابزار برشی چوب، فلز یا پلاستیک به کار می‌روند.
 • CNC تراش و فرز: برخی از ماشین‌آلات CNC امکانات تراش و فرز را همزمان دارا هستند و برای تولید قطعات پیچیده و چند عملیاتی استفاده می‌شوند.
 • CNC لیزر: این نوع ماشین‌آلات از پرتو لیزر برای برش، حکاکی یا جوش قطعات استفاده می‌کنند.
 • CNC پانچ: این ماشین‌آلات برای پانچ کردن، خم کردن و شکل دادن صفحات فلزی به کار می‌روند.

هر یک از این انواع دارای نقاط قوت و ضعف خود هستند و بسته به نوع کاربرد و نوع قطعات مورد نظر، انتخاب می‌شوند

CNC صتعتی چگونه انجام می گیرد؟

CNC صنعتی یا کنترل عددی رایانه‌ای صنعتی، با استفاده از یک سیستم کنترل عددی رایانه‌ای به عملیات تولید قطعات می‌پردازد. فرآیند انجام کار با یک ماشین به طور کلی به صورت زیر است:

طراحی برنامه: ابتدا برنامه‌ای که شامل دستورات و حرکات لازم برای تولید قطعه مورد نظر است، توسط یک نرم‌افزار CAD/CAM طراحی و تهیه می‌شود.

انتقال برنامه: برنامه طراحی شده به کمک رابط‌های مختلف مانند USB یا شبکه به دستگاه CNC منتقل می‌شود.

تنظیمات و تعیین پارامترها: پس از انتقال برنامه، پارامترهای مورد نیاز برای اجرای برنامه و تولید قطعه در دستگاه CNC تنظیم می‌شود.

اجرای برنامه: با وارد کردن برنامه و تنظیمات مورد نیاز، دستگاه CNC آماده اجرای برنامه و تولید قطعه مورد نظر می‌شود.

کنترل و نظارت: در طول فرآیند تولید، دستگاه CNC به صورت خودکار عمل می‌کند و نظارت بر روی عملکرد و کیفیت تولید از طریق سیستم کنترل انجام می‌شود.

تخریب قطعه: در نهایت، قطعه تولید شده از دستگاه خارج شده و فرآیندهای پسا تولید از جمله برش، حکاکی یا جوشکاری اعمال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *