• تلفن 04134470428
 • ایمیل m.aghdam.t@gmail.com

ماردون

 • ماردون

  ماردون

  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • مقاله

ماردون

یکی از حساس ترین قطعات ماشین تزریق، ماردون( مارپیچ ) و سیلندر تزریق است، زیرا اصولا ماشین تزریق با تمام دستگاه ها و قطعاتی که داخل آن نصب شده و مدارهای هیدرولیک و برق آن وظیفه ای جز ذوب مواد پلاستیک و تزریق آن به داخل قالب ندارد، این عملیات در همین قسمت انجام می گیرد. وظیفه ماردون، مخلوط کردن و جلو بردن مواد پلاستیک موجود در سیلندر از زیر قیف به سوی قالب تزریق است و مواد در این مرحله به طور یکنواخت گرم و ذوب می شود. این عملیات مشابه عمل چرخ گوشت می باشد.

مارپیچ برای تولید انواع قطعات پلاستیکی و لاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد که بنا به روش و نوع تولید، طراحی و ساخته می شود که به چند گروه عمده تقسیم می شود.

مواد پلاستیک از قیف وارد سیلندر شده، با گردش ماردون به طرف جلو رانده و با فشار به دورن قالب تزریق می شود. در کشورهای اروپایی قسمت های مختلف مارپیچ نام گذاری و کلیه این نام ها و مشخصات استاندارد شده است.

 

ماردون

قسمت های ماردون دستگاه تزریق پلاستیک

 1. قسمت تغذیه
 2. قسمت تغییر و ذوب مواد
 3. قسمت تخلیه

قسمت تغذیه

در این قسمت عمل بارگیری مواد  انتقال آن به جلو انجام می گیرد. این مواد ضمن جلو آمدن به تدریج گرم می شوند.

قسمت تغییر و ذوب مواد

در این قسمت به تدریج از عمق و حجم دنده های ماردون کاسته و مواد فشرده تر می شود. این عامل موجب آن است که رطوبت و گازهای موجود از طریق بازگشت به قیف، تبخیر و متصاعد گردد و مواد باقیمانده به تدریج با گرم شدن تدریجی در این قسمت تقریبا به حالت ترموپلاستیک با مذاب در می آید.

قسمت تخلیه

در این بخش مواد مذاب و فشرده، آماده تخلیه است و از اینجا به داخل قالب تزریق می گردد. در ازای این قسمت معمولا حدود 4 الی 7 برابر قطر ماردون می باشد. زاویه دنده ماردون برای مواد دانه ای (گرانول) حدود 15 الی 20 درجه است ولی برای مواد پودری تا حدود 30 درجه می رسد. بدین معنی که مسافت یک دور کامل دنده (t) با احتساب اختلاف زاویه برای پودر و دانه تقریبا مساوی قطر است. قطر مارپیچ، با توجه به اندازه و حجم ماشین و سیلندر تزریق در حدود 21 میلیمتر یا بیشتر از سیلندر کوچکتر است. بنابراین ماردون ها از نظر فرم و ساختمان، بسیار متفاوت و هر یک برای ماشین و مواد بخصوصی مناسب می باشد.

چنانچه سیلندر ماردون کثیف شود باید مواد سخت دیگری داخل سیلندر ریخته شود تا سیلندر را به خوبی تمیز گرداند و اگر احیانا تمیز کردن سیلندر با این وسیله میسر نباشد می توان ماردون را از سیلندر خارج و با فرجه مسی یا برنجی داخل شیارهای آن را تمیز کرد.پارچه آغشته به گازوئیل یا نفت نیز برای نظافت ماردون در صورت گرم بودن آن قابل استفاده است. اصولا ماردون را باید درحالت گرم تمیز کرد. چنانچه سیلندر و ماردون هر دو کثیف باشند با ریختن مواد سخت تر و پایین آوردن حرارت سیلندر، با باز کردن سر سوپاپ نیز پاک کردن آن ها امکان دارد. چه با هر بار در آوردن و تمیز کردن ماردون ، بر استهلاک ماشین افزوده خواهد شد.

 

 


***          گروه صنعتی اقدم         ***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *